Do 3 kwietnia w Galerii Śluza w Bramie Poznania oglądać można wystawę, której jedną z bohaterek jest nasza szkoła.

Wystawa pod tytułem PIERWSZE KOBIECE KARIERY UNIWERSYTECKIE W POZNANIU przybliża realia, z jakimi musiały się mierzyć dziewczęta i kobiety realizujące, pomimo zakazów, marzenia o karierze naukowej na przełomie XIX i XX wieku oraz po uzyskaniu pełni praw obywatelskich w Dwudziestoleciu Międzywojennym.

100 lat temu jedyną szkołą w Wielkopolsce, w której dziewczęta kończyły edukację egzaminem maturalnym, dającym przepustkę do studiów, była szkoła im. Ludwiki w Poznaniu czyli późniejsza Państwowa Uczelnia Żeńska im. Dąbrówki. Tu egzamin dojrzałości w 1918 roku zdała prof. Wisława Knapowska – jedna z pierwszych kobiet, które zrobiły naukową karierę na Uniwersytecie Poznańskim, a która po studiach w roli nauczycielki historii wróciła do Dąbrówki oraz spisała historię szkoły.

Prezentowane na wystawie materiały dotyczące historii Uczelni Żeńskiej im. Dąbrówki pochodzą z Izby Pamięci VII LO. Dla potrzeb badań archiwalnych i ekspozycyjnych zostały one udostępnione przez Dyrekcję zespołowi kuratorskiemu Poznańskiego Centrum Dziedzictwa - w którym merytorycznie pracowała również przewodnicząca RR szkoły.

Wstęp na wystawę jest wolny.