Tradycją szkoły jest przeżywać te dwa święta w łączności, bo historia Dąbrówki nierozerwalnie jest związana z walką Wielkopolan o odzyskanie i zachowanie niepodległości Ojczyzny.

W tym roku szanowni goście, uczniowie i pracownicy szkoły mogli korzystać z wyjątkowo bogatej oferty okolicznościowych imprez.

Gościem specjalnym była Dąbrówczanka pani Danuta Książkiewicz-Bartkowiak [matura 1982] –  sekretarz redakcji Wydawnictwa Miejskiego, kierownik projektu CYRYL, który udostępnia archiwum zdjęć przedwojennej Dąbrówki. W czasie spotkania z młodzieżą pani Książkiewicz-Bartkowiak ciekawie opowiadała o swojej pracy.

Uczniowie klas pierwszych Liceum stanęli w szranki konkursu wiedzy o Dąbrówce. Zwyciężyła drużyna klasy 1E. Konkurs zakończył się bardzo interesującym spotkaniem z Dąbrówczankami działającymi w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły im. Dąbrówki w Poznaniu. Pani Grażyna Sobierajska-Mormol  [matura 1964] i Wacława Wawrzyniak-Małecka [matura 1965] opowiadały o obyczajach panujących w czasach, gdy liceum mieściło się w budynkach przy placu Bernardyńskim.

Oprawą tej fascynującej podróży w przeszłość były występy artystyczne. Uczniowie wykonywali utwory muzyczne i recytowali wiersze związane z walką naszych rodaków o wolność.

Wybrane klasy wzięły udział w zajęciach z archeologami prowadzącymi badania na placu Kolegiackim w ramach Projektu Kolegiata Poznań – panami Marcinem Ignaczakiem i Andrzejem Sikorskim.

Część uczniów przeszła trasę rajdu śladami byłych siedzib VII LO, inni poznawali historię Poznania, zwiedzając Fort VII.

Szczególnym wydarzeniem była wizyta pani Beaty Finz [matura 1980], która podzieliła się wspomnieniami i zdjęciami z lat szkolnych.

Oprawą święta były ciekawe wystawy. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać ekspozycję prezentującą sylwetki wybitnych absolwentów i wychowanków szkoły. W salach na gości czekały gazetki i instalacje poświęcone historii szkoły i rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyjątkową oprawę miała sala 213, w której zagościł dwór pary książęcej – Mieszka I i Dąbrówki. Uczniowie klasy 2A zaaranżowali wystrój sali tronowej z X wieku i wcielili się w postaci naszej patronki, pierwszego władcy Polski i ich dworzan.

Święto Szkoły miało swój piękny epilog w Katedrze Poznańskiej w niedzielę 12 listopada o godzinie 10. Odprawiono wtedy mszę w intencji Pierwszych Pastów. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy pod opieką prof. Krzysztofa Ratajczaka. Po uroczystości dyrektor szkoły, Pan Paweł Kozłowski, złożył kwiaty w Złotej Kaplicy a poczet sztandarowy oddał cześć patronce szkoły w miejscu, w którym odkryto pozostałości Kaplicy Dąbrówki. [MD i RN]