25 października maturzyści z klasy 3C wraz z uczniami z XI LO wzięli udział w warsztatach terenowych. Zajęcia zorganizowane i przeprowadzone zostały przez  wykładowców z Uniwersytetu Adama Mickiewicza: Panią doktor Katarzynę Fagiewicz i Panią doktor Lidię Poniży.


            Celem warsztatów było pogłębienie naszej wiedzy dotyczącej rekultywacji terenów pogórniczych w polskich kopalniach odkrywkowych na przykładzie Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego.
            Pierwszym punktem naszej wycieczki była Jabłonka- Roztoka, czyli czynna odkrywka węgla brunatnego. Tam też odbyło się spotkanie z geologiem górniczym Panem Jackiem Stasińskim, który przybliżył nam temat technologii eksploracji węgla brunatnego oraz opowiedział o rekultywacji technicznej prowadzonej wraz z przesuwaniem się frontu prac górniczych.

            Następnie udaliśmy się  w kierunku Roztoki Kleczew. Na miejscu zobaczyliśmy Maltę Bis -  wyjątkowe miejsce, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Obszar pogórniczy zagospodarowany został w teren rekreacyjny i wypoczynkowy - park wypełniony różnorodnymi roślinami, jeziorem, miejscami dla dzieci oraz innymi atrakcjami dla okolicznych mieszkańców.

            Później w Kazimierzu Biskupim obejrzeliśmy lotnisko i obiekty sportowe na terenach dawnych kopalni odkrywkowych. Dalej udaliśmy się do Woli Łaszczowe-Kamieńca, gdzie Pani doktor opowiedziała o problemie rewitalizacji jezior włączonych w obieg chłodzenia elektrownii Pątnów i Konin. Przedstawiła wpływ temperatury tych zbiorników na środowisko wodne. Opowiedziała również o mokrych składowiskach popiołu w zagłębiu końcowym Gosławic i możliwości ograniczenia rekultywacji nieużytków poprzemysłowych.

            Na końcu udaliśmy się do Galerii Nad Jeziorem w Koninie. Tam przedstawiono nam, jak powstało jezioro Zatorze. W celi rekultywacji wokół terenu pogórniczego powstały również ogrody działkowe oraz galeria handlowa, w której mogliśmy spędzić czas wolny.
            Bogatsi o nowe doświadczenia i zadowoleni, wróciliśmy do domu wzbogaceni o wiedzę, którą wykorzystamy już w maju na maturze z geografii. [Katarzyna Bielak, 3C]