Historia Dąbrówki nierozerwalnie złączona jest z walką o niepodległość, wolność i tożsamość naszej ojczyzny, dlatego Święto Szkoły obchodzimy w łączności ze Świętem Niepodległości. W tym roku, ze względu na setną rocznicę, miało to święto wyjątkową oprawę.

            Najważniejsze było uroczyste odśpiewanie przed budynkiem szkoły Hymnu Państwowego przez wszystkich uczniów, rodziców, pracowników i Gości – towarzyszyło temu uczczenie flagi państwowej.

            W szkolnej auli wysłuchaliśmy ciekawych wykładów Gości. Profesor UAM dr hab. Przemysław Matusik opowiedział o drogach do niepodległości, pani Anita Dałkowska – przewodnicząca Rady Rodziców – podzieliła się refleksjami o różnych aspektach wolności a pani Grażyna Sobierajska-Mormol ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły przypomniała losy osób ważnych dla historii szkoły. Swoje wykłady miali też pan dyrektor Paweł Kozłowski i Karol Maćkowiak z klasy 2e, który przy pomocy koleżanek i kolegów ze szkolnego Klubu Brydżowego przedstawił walkę o niepodległość, zwracając uwagę na analogię tych wysiłków do licytacji w czasie rozgrywki brydżowej. Absolwentki - pani Grażyna Sobierajska-Mormol i pani Wacława Wawrzyniak-Małecka [Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły] - w barwny sposób opowiedziały uczniom klas pierwszych, jak wyglądało szkolne życie w czasach ich młodości.

            Uczniowie klas pierwszych rywalizowali w konkursie wiedzy o historii szkoły a klasa 2a przedstawiła teatralną inscenizację – przenieśliśmy się do poznańskiej kawiarni z 1918 roku, obserwując reakcje poznaniaków na doniesienia prasowe o ważnych wydarzeniach na arenie międzynarodowej i krajowej.

            Uroczystościom i wykładom towarzyszył odświętny wystrój budynku szkolnego – panie ze Stowarzyszenia przygotowały ciekawe wystawy a uczniowie przedstawili okolicznościowe gazetki w salach lekcyjnych. Każdy uczeń, pracownik i Gość z dumą nosił na swej piersi kotylion w barwach flagi narodowej.

            Wybrane klasy odwiedziły Wielkopolskie Muzeum Wojskowe i stanowisko archeologiczne na Placu Kolegiackim. [RN]