Wrzesień jest miesiącem pamięci o Irenie Bobowskiej, naszej szkolnej bohaterce Polskiego Państwa Podziemnego. W pierwszych tygodniach okupacji z własnej inicjatywy włączyła się w wir pracy konspiracyjnej, wydając podziemną gazetką. Nie przeszkodziło jej nawet to, że po przebytej w dzieciństwie chorobie Heinego-Medina miała sparaliżowane nogi. W kolejnych więzieniach przeżywała wiele upokorzeń związanych z niepełnosprawnością. Napisała wiersz, który cudem wyniesiony w bucie trafił do kobiet więzionych w innych obozach koncentracyjnych:

„…Bo ja się uczę największej sztuki życia:

Uśmiechać się zawsze i wszędzie

I bez rozpaczy znosić bóle,

I nie żałować tego, co przeszło

I nie bać się tego , co będzie!”

            Po przewiezieniu do Berlina Irena (Nenia) Bobowska została osądzona w więzieniu i skazana na śmierć przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 26 września 1942 roku.

            Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły im. Dąbrówki, do której przed wojna chodziła Nenia, skwer przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Przybyszewskiego nosi od 2012 roku jej imię.

            W setną rocznicę urodzin, 3. września, młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z klasy 2pD zapaliła znicz pamięci przy tablicy jej poświęconej.

            Natomiast w sobotę 19. września uczniowie i nauczyciele podjęli trud przywrócenia porządku na skwerze, włączając się w ten sposób w akcję „Sprzątania Świata” organizowaną przez Urząd Miasta Poznania. Serdecznie dziękuję za udział w przedsięwzięciu: Justynie Eichler,  Agacie Siwej, Marysi Augustynowicz, Bognie Nowak, Martynie Marasz i Przemkowi Kamińskiemu oraz profesorowi Robertowi Ślotale.

            Nieprawdopodobne - na małym  terenie zebraliśmy pięć dużych worków śmieci i karton niewymiarowych odpadów!

            Relacja uczestniczek: Maria Augustynowicz, Bogna Nowak, Martyna Marosz z klasy 2gB:

            12 września 2020 r. szóstka ochotników z naszej szkoły,VII LO im. Dąbrówki, pod opieką Pani Marii Dolaty i Pana profesora Roberta Ślotały, wzięła udział w Akcji Ekologicznej Urzędu Miasta Poznania z okazji Dnia Ziemi. Nieprzypadkowo obiektem prac stał się skwer im. Ireny Bobowskiej (znanej również pod pseudonimem "Nenia"),  znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Przybyszewskiego.

            Irena Bobowska była uczennicą naszej szkoły przed wybuchem wojny. Po ataku na Polskę zaangażowała się w działalność konspiracyjną, pisząc niepodległościowe teksty. Ze względu na niepełnosprawność (Nenia poruszała się wyłącznie na wózku inwalidzkim) nie mogła brać udziału w walkach, co nie przeszkodziło jej poświęcić życia działalności antyhitlerowskiej. Schwytana na gorącym uczynku została przetransportowana do poznańskiego Fortu VII, skąd po poddaniu torturom została przewieziona do berlińskiego Moabid (miejsce jej egzekucji).

            Aby upamiętnić jej postać i przybliżyć poznaniakom dąbrówczańską bohaterkę, uczniowie rozwiesili tabliczki z jej biografią, zdjęciami i tekstami udekorowanymi biało-czerwonymi wstążeczkami.