Jak wyglądał Berlin w czasach Żelaznej Kurtyny? Jak mieszkańcy stolicy NRD radzili sobie z problemem pustych półek, wreszcie - kiedy i dlaczego powstał mur berliński? Oto niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy warsztatów pt. „Niemiecki da się lubić” przygotowanych przez Instytut Filologii Germańskiej UAM w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Zajęcia poświęcone historii Wschodniego Berlina odbyły się 15 kwietnia. Z naszej szkoły wzięli w nich udział uczniowie klasy 1E pod opieką prof. Rafała Piechockiego.

Po krótkim wstępie pod tytułem „jak osiągnąć sukces w nauce języka” przyszła kolej na główną część programu, czyli zadania dla uczestników: w auli zgromadzono zdjęcia oraz nieco rekwizytów znanych z NRD - choćby aparat fotograficzny firmy Praktica; wśród eksponatów odnaleźć trzeba było odpowiedzi na pytania - o zabytki znane z Berlina, symbole i sławne postaci NRD, kontrabandę…

Po podsumowaniu zadań (aktywniejsi uczestnicy mogli liczyć na drobne upominki) wyświetlony został film pt. „Dufte”, krótkometrażowy obraz w reżyserii Ingo Raspera, opowiadający o perypetiach pasażerów pociągu przekraczającego granicę RFN i NRD, szmuglujących niemożliwą do zdobycia na wschód od Żelaznej Kurtyny zachodnioniemiecką kawę.

Warsztaty udały się świetnie i, mimo okrojonych czasem możliwości dogłębnego omówienia tematu, wystarczyły, by ciekawie i barwnie przybliżyć atmosferę kraju, który, nie istniejąc od prawie ćwierć wieku, coraz bardziej popada w zapomnienie.

[Michał Stobienia]