10 listopada tradycyjnie uczciliśmy Święto Szkoły i Święto Niepodległości.

 

            Z samego rana uczniowie klas pierwszych Gimnazjum i Liceum zacięcie rywalizowali w konkursie wiedzy o Dąbrówce.

            Później w towarzystwie zaproszonych gości, absolwentów i emerytowanych pracowników wysłuchaliśmy ciekawych wykładów i obejrzeliśmy prezentacje. O początkach chrześcijaństwa w Polsce opowiedziała pani profesor Hanna Kočka-Krenz, absolwentka szkoły. Wykład był wstępem do miłej uroczystości: pani profesor i pan Andrzej Sikorski odznaczeni zostali Honorową Odznaką Dąbrówczańską – w uhonorowaniu ich wielkiej i owocnej dla naszej szkoły przyjaźni.

            Następnie absolwentki szkoły: pani Grażyna Mormol i pani Wacława Małecka ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły im. Dąbrówki przeniosły nas w czasie do lat 60 XX wieku, kiedy to szkoła znajdowała się przy Placu Bernardyńskim, a w każdej klasie był piec kaflowy (brrr!).

            Na koniec pani Dorota Żaglewska podsumowała szkolną grę miejską na Ostrowie Tumskim. Najlepsi z najlepszych otrzymali nagrody, wręczone przez najmłodszą, trzyletnią uczestniczkę uroczystości. W radosnej atmosferze odśpiewaliśmy Hymn Dąbrówki, jak co roku powtarzając sobie, że czas go się wreszcie nauczyć na pamięć...

            W piątek 11 listopada tradycyjnie pod Pomnikiem Wdzięczności na Zabytkowym Cmentarzu Jeżyckim przy ul. Nowina w Poznaniu odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Święta Niepodległości. Pod Pomnikiem wystawiono warty honorowe jeżyckich harcerzy i pocztów sztandarowych poznańskich szkół, a nasi uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicz.

            Tuż po Święcie Szkoły powróciliśmy na Ostrów Tumski, by uczcić pamięć Pierwszych Piastów. 13 listopada w katedrze odbyła się msza, na której modlono się za dusze Mieszka i Dąbrówki. Wśród wiernych znaleźli się także nasi uczniowie i nauczyciele, reprezentowani przez dąbrówczański poczet sztandarowy. [DŻ, KR]